Precīza un detalizēta informācija par to, kas notiek un kas nenotiek veselības koučinga sesijās.
Koučinga pats galvenais instruments ir atvērtie un atverošie jautājumi ap un par mērķi, ko klients grib sasniegt, par ceļu uz merķi, par motivāciju un veidiem, kā klients šo ceļu sev var padarīt vieglāku un ātrāku, kā ieraudzīt vēl dažādus variantus sava mēķa sasniegšanai un no tiem izvēlēties labāko.
IERAUDZĪT VAIRĀK RISINĀJUMU
Ja parasti, mēs ieraugot pirmo risinājumu, izvēlamies to, tad koučings liek ieraudzīt vairāk iespēju, sarīko "prāta vētru" dažādu alternatīvu ieraudzīšanai. Viens no kouču iemūļotākajiem jautājumiem, kad jau nonākts līdz iespējamo risin;ājumu ceļu uzskaitīšanai ir "un vēl?". No pieredzes varu teikt, ka tajā mirklī, kad esi nosaucis jau trīs risinājuma veidus, koučs tomēr prasa "un vēl?" dažkārt tas šķiet nedaudz kaitinoši. Tomēr profesionāli kouči absolūtā mierā, labvēlībā un ieinteresētībā ietur pauzi, kuras laikā sāk nākt atbildes uz "un vēl?". Atraisās kaut kas, kas iepriekš bijis tevī nobloķēts. Reizēm tās ir pašas labākās atbildes.
GALVENAIS GODĪGI ATBILDĒT SEV PAŠAM
Šī izjautāšana nav kouča dēļ. Tā ir tāpēc, lai klients pats atraisītu un izteiktu savu gudrību, stratēģijas.
Svarīgākais šajā procesā - atbildēt godīgi. Ja nevari vai negribi dalīties savās atbildēs ar kouču, tad ir iespējams tā sauktais "content free" koučings, kad atbildes klients skaļi nenosauc. To, ka klientā notiek domāšanas un iekšējais atbilžu meklēšanas process, koučs redz pēc klienta sejas, ķermeņa valodas. Skaipa sesijās tas var būt drusku sarežgītāk.(tās strādā vai nu bez videosakariem, vai vienvirziena videosakariem, kurās koučs redz klientu, bet klients skatās vai nu pa logu vai uz gleznu, vai vienkrašainu sienu, kas var būt labs iztēles ekrāns).
Drošāk tomēr vismaz sākumā strādāt parastajā variantā, atskaņojot atbildes, jo koučs var pieskatīt, ka tās formulētas veidā, kas bez pretrunām saproatams arī zemapziņai, var uzdot papildus jautājumus, kas palīdz klientam ainu ieraudzīt plašāk un dziļāk.
MĒRĶIS UN TĀ DALĪŠANA
Nākot uz koučsesiju klientam jābūt skaidram tam lielajam mērķim uz kuru viņš vēlas strādāt sesiju cikla gaitā. Jābūt vismaz aptuvenai nojausmai ar kuru lielā mērķa apakšmērķi, kā šķēlīti no lielā arbūza, klients vēlas pastrādāt šajā sesija un kas priekš klienta būs labākais rezultāts izejot no šis sesijas. Koučs ar saviem jautājumiem palīdz konkretizēt šos mērķus.
Piemērs:
Mans lielais mērķis ir uzlabot savu veselību, lai pēc 6 mēnešiem mans glikolozētais hemoglobīns būtu normā un atbilstoši man būtu vairāk enerģijas, labsajūtas, maāk liekā svara utt.
Mans šīnedēļas apakšmērķis ir atdzīvināt patiesu motivāciju, lai varu viegli iet uz savu lielo mērķi.
Mans sesijas mērķis - lai pēc pusstundas es uz lapas redzētu shēmu, kas jādara, lai tuvāko dienu laikā es tiktu pie šīs motivācijas. Es dzirdēšau savu iekšējo balsi ieinteresēti un lietišķi sakam. "Tā, tā, tā. Nu tad - uz priekšu!" Es ķermeniski jutīšu, ka vēlos jau pildīt pirmos nospraustos soļus. Jutīšu, ka tas man ir aktuāli un priekš manis pašas.
Sesijas mērķi koučingā sauc par kontraktu. Klasiski to noslēdz līdz septītajai sesijas minūtei, taču situācijas un klienti ir ļoti dažādi. Dažkārt no viena kotrakta izšķiļas otrs, tad trešais - līdzīgi kā krievu koka lellītes matrjošķas. Tas jau ir ļoti labs rādītājs, jo klients no izplūdušāka mērķa nonāk līdz aizvien konkrētākam, sāk labāk apzināties merķi.
Arī tad, ja klients atnācis uz sesiju ar ļoti konkrētu mērķi, koučs var uzdot jautājumus, kas ļauj izšķilties jau dziļākam un spēcīgākam kontraktam.
KĀPĒC SESIJU CIKLS?
Lielāks mērķis nav vienā dienā sasniedzams. Lielas starptautiskas kompānijas ago koučus, lai ar projetku strādātu pusgadu - gadu. ne tāpēc, ka viņiem nauda kabatru spiež, bet tāpēc, ka tas ir visspēcīgāk un līdz ar to ekonomiski izdevīgāk. Arī veselības mērķi parasti nav vienā koučinga sesijā atrisināmi. Ja tas tā būtu, tad dakteris uzdotu dažus koučinga jautājumus un 100% visi pacienti tūlīt ar to pašu dienu pārslēgtos uz veselīgu dzīvesveidu. 100%. Noticējāt? Tā nemēdz būt. Mūsu veselība ir saistīta ar veselību veicinošiem ieradumiem, ar visdažādākajiem apstākļiem, kāpēc šie ieradumi ne vienmēr tūlīt pēc sarunas ar ārstu automātiski iekļaujas mūsu dzīvē. Tomēr, strādājot ar kouču var atrast tieši individuāli katram vispiemērotāko veidu, kā iekļaut šos ieradumus savā dzīvē. Tomēr jārēķinās - katrs ieradums kļūst par mūsu īpašumu tad, ja 21 dienu to darbinam. Tas ir laiks.
Ir jārēķinās arī ar to, ka kādu dienu, pie sastaptajām grūtībām gribēsies visam atmest ar roku un neturpināt. Kouči zina, ka katram projektam, katram mērķim ir četri posmi - iedvesmas un sākuma posms, plānošanas un ieviešanas posms, dziļāko vērtību meklēšanas poms, kad tās vajadzīgas, lai turpinātu iet par spīti grūtībām uz mērķi un ceturtais - pabeigšanas, nosvinēšanas un gandarījuma posms. visos šajos posmos ir lietderīgi strādāt ar kouču, bet jo īpaši trešajā posmā, kad sāk parādīties jautājumi - kāpēc man mocīties, vai man vajag, vai tas ir man paceļams utt. Koučam ir metožu klāsts, kā klientam tikt cauri visiem šiem posmiem kā uzvarētājam un gūt patiesu gandarījumu un prieku no mērķa piepildīšanas.
KOUČINGS BALSTĪTS FIZIOLOĢIJĀ
Veselības koučingā šie sadarbības termiņi lielā mērā bāzējas ne tikai ieradumu iestrādāšanas laikā, bet fizioloģijā un konkrētas slimības īpatnībās.
Piemēram, ja ar veselību veicinošiem ieradumiem paredzēts mainīt glikolozētā hemoglobīna līmeni, tad jāatceras, ka eritrocītu dzīves ilgums ir 3 mēneši. Katra paaugstinātas glikozes līmeņa epizode aizbloķē zināmu daudzumu eritrocītu un to var noteikt pārbaudot glikolizētā hemoglobīna līmeni. Tajā mirklī, kad cilvēks jau savā dzīvē ir ieviesis pēc savas individuālas sistēmas visus hemoglobīna glikolizēšanos ietekmējošos pasākumus, tad vēl paies trīs mēneši, kamēr nomainīsies visi "aibloķētie" eritrocīti. Kad tas notiks, tad organismam jau būs cita, veselīgāka enerģijas apmaiņa. Ārzemju pētījumos parādās, ka cilvēki arī atbrīvojas no liekā svara, sāk justies enerģiskāki. Īsāk sakot - mazie panākumi nāks sesiju no sesijas, bet īstā uzvara reāli var atnākt pēc pusgada.
KAS NENOTIEK VESELĪBAS KOUČINGA SESIJĀS
* Koučs nevērtē
* Koučs nemāca dzīvot. Koučings ir no padomiem brīva zona
* Koučs nekad pats nezvana klientam, neaicina viņu uz sesijām. Izņēmums - koučam atgadījusies kāda ārkārtas situācija, kuras dēl sesija ir jāatceļ.
* Koučs nekur (mērķiem, risinājumiem) klientu neved, bet gan seko un iet līdzi tur, kur klients pats vēlas. Ja runājam metaforiski, koučs nav trolejbuss ar noteiktu maršrutu, kuru var izmantot klients. Koučs ir kā taksometrs, kas dodas precīzi tur, kur vēlas klients.
*Koučs nesniedz nekādas medicīniskas konsultācijas, izņemot gadījumus, kad klients jautā pēc kāda speciālista. Tad koučs var ieteikt sev zināmos speciālistus, kas varētu kļūt par atbalsta komandas locelļiem klienta ceļā uz savu mērķi, šajā gadījumā veselību.
KAM NEDER VESELĪBAS KOUČINGS
* Tiem, kas nav gatavi uzņemties savu daļu atbildības par savu veselību.
* Tiem, kam pie visa vainīgi citi.
* Tiem, kas šobrīd nav gatavi spert pat vismazākos un visvieglākos solīšus ceļā uz savu veselību.
* Tiem, kam patiesībā viņu slimība ir mīļa un nepieciešama.
* Tiem, kas grib solidarizēties ar citiem sirdzējiem un izbaudīt ātrāku vai lēnāku slimības attīstību līdz galam. (diabēta gadījumā tās var būt trofiskās čūlas, insulti, nieru mazspēja, aklums, diabētiskās neiropātijas utt)
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru